Španělská kultura

TANEC

Španělský tanec flamenco

Flamengo je vášnivý a temperamentní tanec.
 
Flamenco je temperamentní a přitom velice elegantní a působivý španělský tanec. Základní prvky tohoto tanečního umění přitom zvládne každý, kdo se do jeho atmosféry bude umět ponořit a s chutí si ladný pohyb dokáže užít.
 

Původ flamenca

Flamenco je ohnivý a temperamentní tanec známý zhruba od 18. století. Flamenco sestává ze čtyř základních složek - baile (tanec), cante (zpěv), toque (hra na kytaru) a jaleo.

 

ŠPANĚLSKÁ KUCHYNĚ


Španělská kuchyně je známá a rozmanitá. Ve Španělsku se nedá mluvit o jedné kuchyni, protože Španělsko má asi 6 kuchyní, které jsou specifické pro určitý typ Kuchyně. Pro oblast v severním Španělsku jsou typické různé druhy omáček. Pro Arogon je typické ragú. V Katalánii jsou typické ryby. Pro oblast Andalusie jsou typická smažená jídla. Pro Valencii a Mucrecii rýže. Centrum Španělska zase ovládá rožnění. V těchto kuchyních nechybí olivový olej, brambory, česnek a ovoce.

 

Španělská kuchyně

 

HISTORIE

Portrét Kryštofa Kolumba

Pyrenejský poloostrov obývali lidé už před třemi tisíci lety. Ve třetím století se zde rozšířilo Kartágo. V 2. století p. n. l. ovládá celé území Řím. Později v 6. století n. l. území ovládl germánský kmen Vizigótů.

V 15. století začínají Španělé podnikat výpravy do středomoří a začínají objevovat nový svět. První objevná plavba byla podniknuta Kryštofem Kolumbem do Ameriky roku 1492. Původně si myslel, že přistál v Indii, proto zdejší obyvatelé nazval Indios - Indové - odtud Indiáni.

V 16. - 17. století ve Španělsku vládl rod Habsburků. Za vlády Karla I. a jeho syna Filipa II. se Španělsko stalo nejsilnější zemí západní a střední Evropy. Proto se období vlády Karla I. a Filipa II. označuje jako zlatý věk ve Španělsku.

Objevení Ameriky přineslo Španělsku velké bohatství, kvůli velkému množství zlata.

V 18. století, konkrétně roku 1700 zemřel poslední španělský král z rodu Habsburků Karel II., který nezanechal dědice. A proto se strhly války o španělské dědictví (1701 - 1714). Španělsko přestalo být vnímáno jako velmoc z důvodu válek, které prokázaly slabost Španělska.

V 19. století bylo Španělsko chudé, proto se Napoleon rozhodl podniknout invazi do Španělska, kde dosadil na trůn svého bratra Josepha. 1808-1814 probíhá v zemi boj o nezávislost. Španělsko v prvních dvou desetiletích přišlo o velké množství amerických kolonií. Zbytek 19. století je ve znamení válek. Roku 1898 vypukla Španělsko-americká válka. Španělsko ve válce přišlo o ostrov Kuba, Portoriko a Filipíny.

20. století se ve Španělsku nese v duchu klidu a míru. Během druhé světové války si zachovalo Španělsko neutralitu. A protože Španělsko nebylo komunistickou republikou, mohlo se stát spojencem západního světa v období studené války. V roce 1982 se Španělsko stalo členem NATO, v roce 1986 členem Evropské unie a v roce 1999 zavedlo měnu euro (dříve se zde platilo pesetou).

Ve 21. století 11. března 2004 byl Madrid cílem teroristického útoku organizace al-Káida. Zemřelo 192 lidí a 1460 lidí bylo zraněno.

V roce 2008 José Luis Rodríguez Zapatero a jeho Španělská socialistická dělnická strana své postavení ve volbách obhájila.

 

ZAJÍMAVOSTI

Vlajka Španělska

Španělsko má oficiální název Španělské království. Hlavní město Španělska je Madrid,, který má 3,1 miliónů obyvatel. Rozloha Španělska má 504 645 km2, což ho staví na 51. pozici na světě, ale je 2. největší zemí západní Evropy. Z celkové rozlohy pouhé 1, 04 % tvoří vodstvo. Nejvyšším bodem Španělska je Pico de Teide. Pico de Teide je 3. nejvyšší sopka na světe. Pokud velikost sopky budeme měřit ode dna oceánu dostaneme číslo cca 7 000 m. Na vrcholu Pico de Teide naměříme 3718 m n. m.. Průměrná nadmořská výška se ve Španělsku pohybuje kolem 600 - 800 m n. m..

Životní úroveň

Španělsko má 46 157 822 obyvatel (2008), tudíž na jeden km2 připadá cca 91 obyvatel. S počtem obyvatel je Španělsko 27. nejlidnatější stát (2008) na světě. Index lidského rozvoje nabývá vysoké hodnoty a to 0.949 (2005). Index lidského rozvoje je jinak řečeno pokus o vyjádření kvality lidského života. Jen pro představu Česká republika má taky vysoký index a to 0,897.

Jazyk, náboženství

král Juan Carlos I. a královna

Úřední jazyk ve Španělsku je španělština. Ale na území Španělska se můžete vyskytnou i s jazyky regionálními - katalánština, baskičtina, galicijština. Náboženství je zde převážně katolické.

Státní zřízení

Státní zřízení Španělska je konstituční monarchie feudálního typu. Oficiální vznik je roku 1714, kdy došlo ke sjednocení. Současný král je Juan Carlos I. (od 1975) a předseda vlády je José Luis Rodríguez Zapatero. Telefonní předvolba je +34 a národní TLD, neboli doména nejvyššího řádu je .es. Španělská měna je euro, ale dříve se zde platilo pesetou.

Španělsko je členem

Španělsko je členem EU, NATO, OSN, OECD, OBSE, Iberoamerika, EBRD, RE a mnoho dalších organizací.

Španělské firmy

Španělské firmy v oblasti automobilového průmyslu zastupuje značka Seat. Ze zástupců elektrospotřebičů je nejznámější Fagor. Za zmínku ještě určitě stojí, že španělská skupina Telefónica vlastní 70% akcií české společnosti Telefónica O2.

Věk

Průměrný věk Španělů se u mužů pohybuje kolem 74 let a u žen okolo 80 let.

Zvyky

Zvyklost lidí ve Španělsku, hlavně v oblasti středomoří, představuje siesty, na které můžete narazit mezi 13 - 16 hodinou. V tuto dobu jsou obvykle zavřené úřady a některé obchody.

Španělé nikam nespěchají, pokud přijdou někam pozdě, tak to není žádný prohřešek.

Použitý toaletní papír se hází do koše, ne do mísy.

Čas

Španělsko je ve stejném časovém pásmu jako ČR, takže je zde Středoevropský čas.