Historie

HISTORIE

Portrét Kryštofa Kolumba

Pyrenejský poloostrov obývali lidé už před třemi tisíci lety. Ve třetím století se zde rozšířilo Kartágo. V 2. století p. n. l. ovládá celé území Řím. Později v 6. století n. l. území ovládl germánský kmen Vizigótů.

V 15. století začínají Španělé podnikat výpravy do středomoří a začínají objevovat nový svět. První objevná plavba byla podniknuta Kryštofem Kolumbem do Ameriky roku 1492. Původně si myslel, že přistál v Indii, proto zdejší obyvatelé nazval Indios - Indové - odtud Indiáni.

V 16. - 17. století ve Španělsku vládl rod Habsburků. Za vlády Karla I. a jeho syna Filipa II. se Španělsko stalo nejsilnější zemí západní a střední Evropy. Proto se období vlády Karla I. a Filipa II. označuje jako zlatý věk ve Španělsku.

Objevení Ameriky přineslo Španělsku velké bohatství, kvůli velkému množství zlata.

V 18. století, konkrétně roku 1700 zemřel poslední španělský král z rodu Habsburků Karel II., který nezanechal dědice. A proto se strhly války o španělské dědictví (1701 - 1714). Španělsko přestalo být vnímáno jako velmoc z důvodu válek, které prokázaly slabost Španělska.

V 19. století bylo Španělsko chudé, proto se Napoleon rozhodl podniknout invazi do Španělska, kde dosadil na trůn svého bratra Josepha. 1808-1814 probíhá v zemi boj o nezávislost. Španělsko v prvních dvou desetiletích přišlo o velké množství amerických kolonií. Zbytek 19. století je ve znamení válek. Roku 1898 vypukla Španělsko-americká válka. Španělsko ve válce přišlo o ostrov Kuba, Portoriko a Filipíny.

20. století se ve Španělsku nese v duchu klidu a míru. Během druhé světové války si zachovalo Španělsko neutralitu. A protože Španělsko nebylo komunistickou republikou, mohlo se stát spojencem západního světa v období studené války. V roce 1982 se Španělsko stalo členem NATO, v roce 1986 členem Evropské unie a v roce 1999 zavedlo měnu euro (dříve se zde platilo pesetou).

Ve 21. století 11. března 2004 byl Madrid cílem teroristického útoku organizace al-Káida. Zemřelo 192 lidí a 1460 lidí bylo zraněno.

V roce 2008 José Luis Rodríguez Zapatero a jeho Španělská socialistická dělnická strana své postavení ve volbách obhájila.